So silent till

Slavomír Hořínka, Petr Boháč, Jana Šrámková

Childhood ought to be untouchable. Full of imagination, purity, love and playfulness. However, occasionally something happens that will mark a child’s life forever. An intimate musical monodrama featuring a woman who decided to denounce
everything that happened to her when she turned from a child into a girl.
“It’s snowing. / It hasn’t snowed in years. / To become a snowflake… / and not to be, /
not to have a body.” These are the first words of Jana Šrámková’s libretto. They capture the feelings of children and adolescents who have suffered various forms of trauma with chilling accuracy. Trying to get rid of one’s corporeality is the
characteristic feature. What goes on in the heroine’s head before she stands up in front of the judge and points to the perpetrator? Won’t she drown in a maelstrom of her own memories? Can she understand herself through her child’s alter ego? Can she forgive herself and others?

So silent till is the second time the dance and theatre Spitfire Company has collaborated with the Berg Orchestra, focusing on contemporary music. Markéta Cukrová, a mezzo-soprano singer, has been invited to join the project. Her extraordinary versatility and sense of style make her a sought-after interpreter of music ranging from the Middle Ages to the 21 st century.


The Spitfire Company’s performance was co-produced with Orchestra Berg and the Prague City Theatres.


The project was supported by the EEA and Norway Grants 2014-2021, the Ministry of Culture of the Czech Republic, the City of Prague, the State Fund for Culture of the Czech Republic, Prague 1, and the OSA Partnership.


In 2022-2023, the City of Prague supported the Spitfire Company’s projects through a multi-year grant worth CZK 1,700,000 per year.


The production is suitable for audiences aged 15 and over.

Obsazení

Žena: Markéta Cukrová
Dívka: Sarah Alon / Tereza Šlosárková
Muž: Martin Dvořák
Kůň: Martin Talaga

Orchestr Berg
Housle: Jana Kubánková
Kontrabas: Vojtěch Masnica
Flétna: Zuzana Leimer
Klarinety: Anna Dolečková
Trubka: Ladislav Kozderka
Trombón: František Vincúr
Bicí nástroje: Tibor Adamský / Štěpán Hon
Akordeon: Roman Zabelov

Tvůrčí tým

Hudba: Slavomír Hořínka
Libreto: Jana Šrámková
Režie: Petr Boháč a Miřenka Čechová
Výprava: Lucia Škandíková
Dirigent: Peter Vrábel
Light design: Jiří Šmirk

Projektová manažerka: Ludmila Vacková, vackova@spitfrecompany.cz, +420 774 108 366

PR manažerka: Adéla Brabcová, brabcova@spitfirecompany.cz, +420

Produkce: Barbora Repická, Veronika Ilíková

Stage manager: Jan Honeiser

Partneři projektu:

Orchestr Berg – je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním apod., vystupuje často mimo tradiční sály. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér, ale také mnoho českých premiér vynikajících světových autorů. Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím. Manažerkou seskupení je Eva Kesslová.

Kjell Moberg (1970) je norský divadelní režisér, pedagog, dramatik a divadelní manažer. Od roku 2001 vede umělecký soubor NIE (New International Encounter). V roce 2011 byli Moberg a NIE za své umělecké aktivity oceněni cenou Assitej International za uměleckou excelenci. S NIE získal také cenu Hedda za nejlepší divadlo pro mládež v roce 2017.

V období 2012-2016 byl Moberg divadelní manažer pro Scenekunst Østfold.
V roce 2019 se Kjell Moberg stal uměleckým ředitelem divadla Kloden /www.kloden.no/.

Jako pedagog je Moberg od roku 2014 spojen se Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart a od roku 2016 vede herecký ateliér na Nord University.
Kjell Moberg zastává pozice v mnoha významných organizacích souvisejících s divadelní tvorbou pro děti a mládež (Assitej, UNIMA Norsko nebo například Norsk scenekunstbruk).

Od roku 2018 je členem představenstva Black Box Theatre, Oslo.

Moberg je spoluautorem knihy Scenekunsten og de unge (Vidarforlaget, 2014).

Dalšími partnery jsou:
Městská divadla pražská – /www.mestskadivadlaprazska.cz

Programy EEA /programmes of EEA:
www.fondyehp.cz www.norskefondy.cz www.eeagrants.org
www.eeagrants.cz

SPITFIRE COMPANY

Spitfire Company is an artistic company that includes works of physical, visual and dance theatre.