Spitfire Company

Konec člověka?! na festivalu Fringe Edinburgh

Spitfire Company míří na festival Fringe s projektem Kone člověka?!?, v anglickém překladu The Last of the Soviets.

Všechna vystoupení věnují běloruské vězenkyni svědomí

Na světové divadelní přehlídce The Edinburgh Festival Fringe ve Skotsku bude od 7. do 27. srpna reprezentovat Českou republiku nezávislý divadelní soubor Spitfire Company. Po čtyřech letech se vrací do Edinburghu s absurdně humorným večerním zpravodajstvím ruské televize Konec člověka?!?, ve kterém se až s děsivou věcností objevují přízraky současného Ruska a sovětské minulosti. Projekt, který měl premiéru v České republice v roce 2019, uvede soubor ve skotském Edinburghu devatenáctkrát.

„Po čtyřech letech se znovu vracíme do Edinburghu. A doufám, že navážeme na naše úspěšná předcházející vystoupení, kdy jsme si odnesli cenu Herald Angel Award a 3 nominace na Total Theatre Awards,“ říká Petr Boháč, režisér a spoluzakladatel Spitfire Company. Tentokrát se divákům představí s multižánrovým projektem o moci bezmocných, který je inspirovaný literární tvorbou nejvýznamnější současné běloruské spisovatelky a nobelistky Světlany Alexijevičové. Autor konceptu i režisér Petr Boháč využil pro divadelní adaptaci literární díla Konec rudého člověka, Válka nemá ženskou tvář, Modlitba za Černobyl nebo Zinkoví chlapci, která reflektují ruské současné dějiny v podobě ukrajinské černobylské tragédie, afghánské války nebo velké vlastenecké války. V Boháčově podání tak
vznikla inscenace, která je mrazivou zprávou o životě v dezinformačním pekle konstruovaným vládními masmédii současného Ruska nebo Běloruska.

Hlavní role televizních moderátorů se ujali ruští performeři Inga Mikšina-Zotová a Roman Mikšin-Zotov, kteří již řadu let žijí a tvoří v Praze. Jejich autenticita a schopnost ostře osvětlit ruskou současnost a sovětskou minulost vnáší do inscenace uvěřitelnost a notnou dávku černého humoru.

Pohlednice pro Palinu Šarendu Panasjukovou

Vzhledem k aktuálnosti tématu se umělci ze Spitfire Company rozhodli všechna vystoupení na The Edinburgh Festival Fringe věnovat běloruské vězeňkyni svědomí Palině Šarendě Panasjukové a poslat jí z každého uvedení pohlednici. Palinu Šarendu Panasjukovou vězní od ledna 2021 diktátorská vláda Alexandra Lukašenka. Jeho politický režim ji odsoudil na 24 měsíců za údajnou urážku prezidenta, urážku představitele státní moci a za násilí nebo pohrůžku násilím vůči veřejnému činiteli. Následný mimosoudní proces jí přidal ještě jeden rok navíc. Palinu Šarendu Panasjukovou drží v nedůstojných podmínkách, v nedostatečně vytápěných prostorách s malým přísunem stravy. Letos v červnu byla surově zbita a násilně odvlečena do psychiatrické léčebny. Díky zahraniční medializaci případu ji převezli do jedné z trestaneckých kolonií, není ale známo, do jaké z nich. Jejímu manželovi a dvěma dětem se podařilo utéct do Polska, kde nalezli dočasný azyl. Každé představení Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně bude tedy nejen připomínkou současné totalitní moci Ruska a Běloruska, ale i případu Paliny Šarendy. Spitfire Company pro tuto příležitost připravil pro přítomné diváky pohledy, na kterých budou mít možnost zanechat vzkaz Palininým dětem nebo Palině samotné. Po skončení představení budou všechny odeslány do Polska nebo na uvedenou adresu uvěznění.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Projekt dále podpořili: Financováno Evropskou unií – NextGenerationEU, Národní plán obnovy, Ministerstvo kultury České republiky, Česká centra Londýn

 
 
 

SPITFIRE COMPANY

Spitfire Company je umělecká skupina zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo.