top of page
SF-Logo2.png

/

CZ

metaBALETKY

„Musí být zamindrákovaná, protože není baletka.“ Její prohlášení „mají moc šířit a manipulovat širokou veřejnost, která o tématu moc neví, a zapůsobit jednostranně“, navíc „vrhá špatné světlo na všechny konzervatoře a všechny taneční pedagogy, potažmo na balet, případně i taneční umění jako celek“. Ještě než tu hanebnou knihu otevřeli, přišla smršť reakcí a nálepek. Autobiografický román Baletky tanečnice Miřenky Čechové rozvířil vody v taneční komunitě už před jeho vydáním. Zatímco virtuální svět chrlí lávu, protagonistka knihy svádí vnitřní boj s rozbouřenými emocemi. Multimediální projekt metaBALETKY přináší syrový příběh ženy, která čelí strachu promluvit a sbírá sílu postavit se nerovnému soupeři.

Hybridní tvar filmových obrazů, živých vstupů, animací a především živé interakce s diváky pomocí chatu otevře prostor pro tvorbu vlastního názoru a především možnost vstoupit do dialogu s hlavní hrdinkou příběhu. Projekt vychází z knižní předlohy Baletky Miřenky Čechové, která vyšla v únoru 2020 v nakladatelství Paseka.

Kredity

koncept, text a performence

Miřenka Čechová

hudba:

Martin Tvrdý

hudba live:

Mary C

video:

Tereza Vejvodová

animace:

Linda Arbanová

režijní spolupráce

Janka Ryšánek Schmiedtová

dramaturgie:

Martina Kinská

light design:

Martin Špetlík

kostýmy a make-up

Natálie Host, Andrea Gájová

fotografie:

Ondřej Košík, Vojtěch Brtnický

scénografie a výprava:

Petr Boháč a Honza Tomšů

projektový management:

Barbora Faifr Repická

produkce a booking:

Aneta Fodorová

koproducent:

Palác Akropolis

podpořili:

MHMP, MKČR, SFK

střih filmového materiálu:

Simona Donovalová

režie live stream:

Aneta Fodorová

live stream:

Lukáš Kurkin & LK production

"Projekt metaBALETKY i Miřenka Čechová samotná dnes stojí na vrcholu českého fyzického divadla, tance a performance. Takové produkce i osobnosti jsou vzácné a neztratí se nejen u nás, ale ani jinde ve světě. Jsou mírou, jíž lze poměřovat ostatní." (Divadelní noviny)

"Po formální stránce je inscenace metaBALETKY ambiciózním, originálním a velmi propracovaným dílem. Video, animace i přímá řeč promlouvá k divákovi u obrazovky, který jednak nemá pocit, že o něco přichází, jednak je přímo vtažen do představení díky možnosti klást dotazy a komentovat." (Taneční aktuality)

Aktuální termíny představení najdete na stránce

bottom of page